بطری پلاستیکی 3 لیتری که موجب انفجار خانه ای در تهران شد

بطری پلاستیکی 3 لیتری ظروفی هستند که ما معمولاً بیشتر از آنها استفاده می کنیم، اما همچنین ظروفی هستند که تجزیه آنها طولانی ترین زمان می برد، که پیامدهای زیست محیطی استفاده از آنها را افزایش می دهد.

و این است که رایج ترین ظرف برای نوشیدنی هایی است که در داخل و خارج از خانه می نوشیم (آب، نوشابه و …). نجات یافته ترین اما کمتر بازیافتی است.

و این است که حدود 80 درصد از بطری هایی که دور ریخته می شوند هر ساله بدون استفاده مجدد یا بازیافت به سطل زباله می روند.

دریا، محل تخلیه ظروف پلاستیکی: پرتاب ظروف به داخل دریا اثرات بسیار منفی بر محیط زیست دریایی و گونه های متعلق به آن زیستگاه دارد.

چندین مطالعه انجام شده نشان می دهد که به طور کلی ظروف ساخته شده از پلاستیک حدود 60 درصد زباله هایی را تشکیل می دهند که به دریا ختم می شوند و روند رو به افزایش است (همانطور که سند «آشغال در اقیانوس ها، یک چالش بین المللی»، بازگشت، 2011).

بطری پلاستیکی 3 لیتری

یک پیامد مستقیم این است که با گذشت زمان پلاستیک به دلیل واکنش‌های متفاوتی که مواد متحمل می‌شود، تجزیه می‌شود و آن را به ذرات کوچکی تبدیل می‌کند که به اشتباه توسط موجودات دریایی بلعیده می‌شوند و باعث مرگ آنها می‌شود.

اگر آن را با افزایش سطح مصرف یا “وابستگی” به ظروف مایعات که غیرقابل تردید به نظر می رسد، تشدید می کند.

در مواجهه با این، چندین جایگزین وجود دارد که می توانیم آنها را ارزیابی کنیم و می توانیم آنها را ترکیب کنیم: اولین و اساسی کاهش استفاده از ظروف و بطری های پلاستیکی، جایگزینی آنها با ظروف قابل استفاده مجدد، قابل بازیافت آسان تر و غیر سمی است.

مانند شیشه علاوه بر این، باید در جایگزینی پلاستیک‌های با منشاء تجدید ناپذیر با پلیمرهای زیستی (پلاستیک‌های ساخته شده از سیب‌زمینی یا ذرت) پیشرفت کرد، اما با توجه به اینکه استفاده از آن‌ها باید تا حد زیادی کاهش یابد.

استفاده مجدد از مواد حاوی این ماده نیز پیشرفت مهمی در کاهش تاثیر پلاستیک بر سیستم های اکولوژیکی خواهد بود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.