شيشه مات شونده جان یک مرد را در هنگام زلزله نجات داد

امروزه شيشه مات شونده یک ماده معمولی و پایدار است. اما در روزهای اولیه تاریخ خود، شیشه جواهری برای پادشاهان بود.

هزاران سال پیش، فراعنه مصر باستان خود را با مواد محاصره کردند، حتی در هنگام مرگ، و نمونه های چشمگیری را برای باستان شناسان به جای گذاشتند تا کشف کنند.

مقبره پادشاه توتانخامن دارای یک پالت نوشتاری تزئینی و دو تکیه گاه شیشه ای جامد در سایه های آبی بود که ممکن است زمانی از سر خانواده های سلطنتی در خواب پشتیبانی می کرد.

ماسک تشییع جنازه او با شیشه آبی رنگی است که به طور متناوب با طلا برای قاب چهره پادشاه نقش بسته است.

در دنیایی مملو از رنگ‌های بژ، قهوه‌ای و شنی مواد کاربردی‌تر عصر برنز اواخر، شیشه  اشباع شده با آبی، بنفش، فیروزه‌ای، زرد، قرمز و سفید به غیر از اندرو شورتلند، دانشمند باستان شناسی در دانشگاه کرانفیلد در شریونهام انگلستان می گوید که سنگ های قیمتی است. در سلسله مراتبی از مواد، شیشه کمی پایین تر از نقره و طلا قرار می گرفت و به اندازه سنگ های قیمتی ارزش داشت.

اما هنوز سوالات زیادی در مورد این ماده گرانبها وجود دارد.

شيشه مات شونده

اولین بار شیشه در کجا ساخته شد؟ چگونه کار، رنگ آمیزی و در سراسر جهان باستان توزیع شده است؟

اگرچه بسیاری از موارد راز باقی مانده است، در دهه های اخیر تکنیک های علم مواد و تجزیه و تحلیل جدید از مصنوعات کاوش شده از گذشته شروع به پر کردن جزئیات کرده اند.

این تحلیل به نوبه خود دریچه ای به زندگی صنعتگران، بازرگانان و پادشاهان عصر برنز و ارتباطات بین المللی بین آنها می گشاید.

شیشه، چه باستانی و چه مدرن، ماده ای است که معمولاً از دی اکسید سیلیکون یا سیلیس ساخته می شود که با اتم های نامرتب آن مشخص می شود.

در کوارتز کریستالی، اتم‌ها در موقعیت‌هایی با فاصله منظم در یک الگوی تکراری ثابت می‌شوند. اما در شیشه، همان بلوک‌های ساختمانی – یک اتم سیلیکون متصل به اکسیژن به طور تصادفی چیده شده‌اند.

باستان شناسان مهره های شیشه ای پیدا کرده اند که قدمت آن به هزاره سوم قبل از میلاد می رسد. میناهایی که بر اساس همان مواد و تکنولوژی یکسان ساخته شده اند از زمان های بسیار قدیم تر ساخته شده اند.

اما در اواخر عصر برنز بین 1600 و 1200 قبل از میلاد بود که به نظر می رسد استفاده از شیشه در مصر، یونان میسنی و بین النهرین که شرق نزدیک نیز نامیده می شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.